Saugus dalyvavimas renginiuose: paskiepyti ir persirgę turi daugiau galimybių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kad dalyvaudami renginiuose išliktume atsargūs. NVSC specialistai atsako į dešimt klausimų ir primena, kokie reikalavimai šiuo metu dėl COVID-19 infekcijos keliami kultūros ir pramoginiams renginiams bei į ką turime atkreipti dėmesį, kad juose jaustumėmės saugūs ir apsaugotume kitus.

 

1. Ar vis dar privaloma registruotis į renginį ir įsigyti bilietus internetu?

Vieši masiniai renginiai šiuo metu yra galimi tik tuomet, kai dalyviai / žiūrovai bilietus įsigyja nuotoliniu būdu, arba dalyviai / žiūrovai yra registruojami. Tai yra reikalinga tam, kad susirgus renginio dalyviui / žiūrovui, būtų įmanoma atsekti sąlytį turėjusius asmenis ir suvaldyti protrūkį. Renginį žiūrovai gali stebėti tik iš sėdimų vietų. Šis reikalavimas netaikomas atvirose viešose erdvėse organizuojamiems nekomerciniams renginiams, kurie trunka iki 2 valandų.

 

2. Ar renginiuose ribojamas dalyvių skaičius?

Uždarose ir atvirose erdvėse vykstančius renginius galima stebėti tik iš sėdimų vietų. Uždarose erdvėse turi būti užpildyta ne daugiau kaip 75 proc. sėdimų vietų. Jeigu renginio dalyviai ir žiūrovai yra pasiskiepiję, persirgę ar jų COVID-19 tyrimo rezultatas yra neigiamas (t. y. kai organizatoriai prašo dalyvių pateikti galimybių pasus), dalyvių skaičius neribojamas. Be to, tokie dalyviai renginį gali stebėti ne tik iš sėdimų vietų. Šios sąlygos galioja ir žiūrovams ar dalyviams iki 16 metų.

 

3. Kada po paskiepijimo jau galiu naudotis didesnėmis galimybėmis lankydamasis renginiuose (arba „Kada galiu gauti galimybių pasą“)?

Pasiskiepijus „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrąja doze turi praeiti viena savaitė, po „COVID-19 VaccineJanssen“ vakcinos dozės suleidimo – 2 savaitės, nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo – 4 savaitės, bet ne daugiau kaip 13 savaičių, iš karto po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo. Jeigu esate persirgęs COVID-19 ir liga buvo patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu, po bet kurios vakcinos vienos dozės suleidimo turi praeiti 2 savaitės. Didesnės galimybės ir persirgusiems ar neigiamą tyrimo rezultatą turintiems asmenims. Persirgimo faktas turi būti patvirtintas remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, o nuo teigiamo tyrimo rezultato turi būti praėję ne daugiau kaip 210 dienų. Turintiems neigiamą tyrimo rezultatą: SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatas galioja 72 val., antigeno testo rezultatas – 48 val. Laikas skaičiuojamas nuo ėminio paėmimo momento.

 

4. Ar į renginius įleidžiami visi?

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių, tokių kaip karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, turintys lankytojai į renginį negali būti įleidžiami. Todėl, jeigu pajutote šiuos simptomus, būkite atsakingi ir geriau likite namuose.

 

5. Ar renginiuose privaloma dėvėti kaukes?

Vyresniems kaip 6 metų asmenims, dalyvaujantiems uždarose erdvėse vykstančiuose renginiuose, privaloma dėvėti kaukes ar respiratorius. Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kuriems jų dėvėjimas gali pakenkti (jiems rekomenduojama dėvėti skydelius). Atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose kaukes dėvėti rekomenduojama, kai nėra išlaikomas ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas tarp asmenų.

 

6. Ar renginiuose gali būti prekiaujama maistu?

Pavalgyti renginio metu galima tik tam skirtose vietose, kur išlaikomas ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas tarp staliukų ar asmenų grupių. Maistą ir gėrimus iš baro ar bufeto išsinešti ir vartoti juos tam neskirtos vietose – draudžiama.

 

7. Ar renginiuose būtina rankų higiena?

Renginyje būtina laikytis rankų higienos pagal poreikį – plauti jas šiltu tekančiu vandeniu ir skystu muilu ar dezinfekuoti specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis, kurių turi parūpinti renginio organizatoriai.

 

8. Kaip dažnai valomos ir dezinfekuojamos uždaros renginių vietos?

Renginio patalpos turi būti vėdinamos kaip galima dažniau atsižvelgiant į pastato technines savybes, o valomos ir dezinfekuojamos pagal nustatytas rekomendacijas (kurias galima rasti pagal šią nuorodą: https://bit.ly/3age8QA). Dažnai liečiami paviršiai, pavyzdžiui, 3D akiniai, durų rankenos, kėdžių atramos, laiptų turėklai specialiu valikliu turi būti valomi ne rečiau kaip po kiekvieno renginio.

 

9. Jeigu renginio dalyvis ar darbuotojas suserga COVID-19?

Tokiu atveju renginio organizatoriai privalo bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis – teikti informaciją apie arčiausiai susirgusiojo sėdėjusius (dalyvavusius) kitus renginio lankytojus (žiūrovus). Sąlytį turėjusiems asmenims taikoma privaloma 14 dienų izoliacija.

 

10. Kaip bus tikrinami ir saugomi mano, kaip renginio dalyvio / žiūrovo duomenys?

Jeigu organizuojamas renginys, kuriame gali dalyvauti tik pasiskiepiję, persirgę ar neigiamą tyrimo rezultatą turintys asmenys, duomenų tikrinimas esant galimybei turi vykti lauke, išlaikant saugų atstumą. Registracijos ar bilietų įsigijimo metu pateiktus duomenis renginio organizatoriai tvarko tik COVID-19 profilaktikos ir kontrolės tikslais. Organizatoriai įpareigoti duomenis saugoti ne ilgiau kaip 21 dieną, ir pateikti juos NVSC paprašius, kad būtų atliktas epidemiologinis tyrimas (išaiškinti sąlytį turėję asmenys), kurio tikslas užkirsti kelią ligos plitimui.

Kultūra, pramogos ir bendravimas dabar kaip niekada teikia daug džiaugsmo ir atgaivos. Mėgaukimės, tačiau išlikime atsakingi – nepamirškime higienos įgūdžių ir saugaus elgesio taisyklių!

 

Operacijų vadovo sprendimą dėl renginių organizavimo būtinųjų sąlygų galima rasti čia.

 

Susiję skelbimai