Kretingoje – unikali 770-ies žingsnių kelionė

Birželio 8-ąją (ketvirtadienį) Kretinga kviečia į smagią, netikėtumų kupiną, 7 meno kūrinius ir 7 Kretingos istorijos faktus siejančią 770-ies žingsnių kelionę. Tokios kelionės Kretingoje dar niekada nebuvo – 7 skirtingos stotelės, 5 valandų trukmės performansas, kuriame persipins teatro, muzikos, skulptūros dvasia.

„Savo kelionę pradėsime prie Kretingos rajono turizmo informacijos centro lygiai 17.00 val. Pasak legendų, netoliese yra buvusi kuršiška, pagoniška šventvietė. Būtent kuršiai valdė Kretingos apylinkes prieš 770 metų. Tad pirmojoje iš septynių stotelių žiūrovai-dalyviai išvys Klaipėdos lėlių teatro lauko reginį „Apie žuvis ir žmones“. Apie ką reginys – sužinosime tik jo metu“, – intrigavo renginio sumanytoja, Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ režisierė Auksė Antulienė.

Dar viena intriga laukia ant „Žuvinės“ tilto. Šis tiltas nuo seno taip vadinamas kretingiškių ir simboliškai jungia vietą, kurioje buvo senasis Kretingos kaimas su naujai XVII amžiuje išaugusiu Kretingos miestu. Pirmą kartą šimtmečius skaičiuojančiame mieste ant Akmenos upės nušvis paslaptinga kinetinė skulptūra „Žuvis?“.

770-ies žingsnių kelionės metu visuomenei taip pat bus plačiai atvertos istorinio buvusio Lietuvos banko durys. Tik renginio dalyviai skaičiuos ne pinigus, bet nuostabias muzikos akimirkas. Banko erdvėse, kurias puošia garsusis dailininko Petro Kalpoko triptikas, skambės „Piano Phase Projec“ muzikinė instaliacija „Summertime“. Pianistės Monika Lozinskienė ir Anna Szalucka atliks litvakų kompozitoriaus  Georgo Gershwino aranžuotes ir ukrainiečių kompozitoriaus Nikolajaus Kapustino kūrinius. Aktorius Markas Libermanas savo pasirodymu žiūrovus nukels į tarpukario Lietuvą.

Po muzikinės instaliacijos reginio dalyvių, ypač kretingiškių, laukia staigmena. Vietiniai žino šalia Lietuvoje puošniausiais pripažintų kapinių vartų esantį tvoros fragmentą su savotiška patalpa. Joje kažkada pardavinėtos bandelės, būta pastogės nuo lietaus, bet nuo šiol ši vieta taps lėlių namais.

„Kretingos kraštas nuo seno garsėja lėlėmis, lėlininkais. Šiemet sukanka 110 metų, kada gimė Bronislavas Žymontas. Jis buvo garsus medinių lėlių teatrui kūrėjas. Iki dabar Salantų, Kalnalio, Laukžemės bažnyčiose išlikusios žmogaus ūgio lėlės su mechanizmais – žalnieriai. Su lėlių teatru siejami ir Kretingos kojūkininkai, šešėlių teatras. Tad šio žanro atstovams nusilenksime pristatydami erdvines mechanines instaliacijas, skirtas Kretingos krašto lėlių teatrui“, – sakė Auksė Antulienė.

Tuo metu senajame pranciškonų malūne, kurio pirmtakas buvo pastatytas dar miesto įkūrėjo J. K. Chodkevičiaus laikais, kelionės dalyvių lauks mistinis reginys. Malūne XIX amžiuje buvo malami grūdai, XX amžiuje veikė elektrinė. Čia vyks Egidijaus Radžiaus teatro teatrinis vyksmas „Lai(u)mės arbatėlė“ – laumės pasiruošusios praskleisti paslapties uždangą, patenkinti žmonių smalsumą, pro rakto skylutę parodyti savo burtus, o gal net pavaišinti stebuklinga arbata.

Apsvaiginti laumių magijos, reginio dalyviai toliau tęs pažintį su Kretingos istorija. Prie Pastauninko upelio, ties Juozapo Tiškevičiaus tiltu jų lauks keramikos skulptūrų kompozicija, skirta pranciškonui, gydytojui, botanikui, pamokslininkui Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai. Netikėtas parodos sprendimas – skulptūros bus eksponuojamos ant akmenų po vandeniu. Čia pat prie tilto, jungiančio buvusias vienuolyno ir dvaro žemes, žiūrovai sutiks pačią Tiškevičių dvaro ponią. Šioji atidiems klausytojams patikės visas dvaro paslaptis.

Reginio-renginio kulminacija vyks 21 val. Kretingos rajono kultūros centre. Čia Vilniaus senųjų menų studija pristatys muzikinį spektaklį „Šv. Genezijaus trupė keliauja į Europą“. Spektaklį dovanos atlikėjai ne tik iš Lietuvos, bet ir Ispanijos, Meksikos.

„770 žingsnių – žmogui nedaug. Tačiau Kretinga jau skaičiuoja 770 metų. Per juos įvyko daugybė svarbių įvykių, gyveno daug nuostabių asmenybių. Svarbiausius momentus sujungsime į šią bendrą kelionę po Kretingos praeitį. Reginio-renginio trukmė – 5 valandos. Kantriausieji galės dalyvauti nuo pradžios iki galo, bet reginyje taip pat galima dalyvauti tik pasirinktuose objektuose. Labai laukiami visi, norintys patirtį nuotykį kartų“, – pažymėjo A. Antulienė.

Projektas „770 žingsnių“ su vaikų ir jaunimo teatru „Atžalynas“ yra Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės programos dalis. Visa šventės programa: www.kretinga.lt .

Daugiau informacijos: Dalia Činkienė, Kretingos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja, tel. +370 618 83609, el. p. [email protected].

 

Susiję skelbimai