Kretinga kviečia į neeilinį gimtadienį: 770-ies metų verta šventė truks beveik savaitę

Kretinga šiemet švenčia 770-ąjį jubiliejų. Išskirtiniai metai – išskirtinė Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventė: birželio 7-11 dienomis miestiečių bei svečių laukia daugiau nei 10 įvairių meno įvykių, 6 koncertai, 5 teatriniai pasirodymai, 3 niekur kitur nematyti performansai, filmų vakarai, naujausios ekskursijos, pramogos vaikams ir visų pamėgta tautodailės bei amatų mugė.

„Kretingos vardas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1253 metais. Per daugiau nei septynis šimtmečius skirtingos kartos parašė neįtikėtiną Kretingos istoriją. Tad pasitelkdami inovatyvias ir netikėtas tarpsritinių menų formas, miesto šventei sukūrėme kultūros renginių dėlionę, persmelktą Kretingos istorijos bei dvasios“, – sakė Kretingos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė.

770 žingsnių per Kretingos istoriją

Oficialiai Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės renginiai startuoja birželio 7 d. (trečiadienį). Šios dienos akcentas – vienuolyno kiemelyje vyksiantis renginys, skirtas kunigui, pranciškonui, gydytojui ir žolininkui Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai.

Birželio 8-ąją (ketvirtadienį) magiškai kartosis Kretingos metų skaičius 7. Būtent šią dieną prie Kretingos rajono turizmo informacijos centro prasidės neeilinė teatralizuota kelionė. Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ pakvies į gimtadienio nuotykį „770 žingsnių“. Tai unikali, vieną kartą įvyksianti teatralizuota kelionė po Kretingos istoriją: netikėtose miesto vietose nustebins instaliacijos, muzikiniai bei vaidybiniai vyksmai.

Senajame mieste – pirmųjų kartų pliūpsnis

Šiemet šventėje Kretingoje – itin gausu meno parodų. Joms duris atvers visos Kretingos miesto kultūros įstaigos. Birželio 9-ąją (penktadienį) pirmoji paroda – kretingiškių dailininkų – bus atidaryta arbatinėje „Špitolė“.

Į istorijai skirtą parodą pakvies Kretingos muziejus. Ši paroda tarsi pasakos apie 1253 metais pirmąkart rašytiniuose šaltiniuose paminėtą Kretingos pilį ir istorinį jos valdovą Veltūną, apie Kretingos vardo kilmę, vietovės istorinę raidą nuo kaimo iki miesto, Magdeburgo teisės Kretingai suteikimą, pranciškonų bažnyčią su vienuolynu, dvarą ir garsiausius jo valdytojus.

Nuo penktadienio, taip pat pirmą kartą Kretingoje, bus galima patirti jausmą, ką reiškia būti foto kameros viduje. Ūkvedžio namo kieme, Kretingos muziejuje, fotomenininkai iš Klaipėdos pristatys Camera Obscura – didelio formato fotoaparatą-fotografijos kambarį.

Pavakare „Vaidilos“ slėnyje 10-ąjį kartą savo sparnus išskleis „Baltas paukštis“ –  kretingiškių jau pamėgtas dainuojamosios poezijos vakaras. Jo metu žiūrovai išvys meninį performansą „Baltos svajonės“ iš ciklo „Dėlionė miestui/Kretingai 770“, savo kūrybą pristatys ne tik kretingiškiai bardai, bet ir svečiai profesionalai iš Klaipėdos bei Kauno. Dainuojamosios poezijos vakaro metu žiūrovai galės pasidžiaugti ir gyvu kūrybiniu paveikslų tapymo procesu, kurio metu tapys 5-ojo plenero „Kretingos paletė“ profesionalūs Žemaitijos dailininkų sąjungos nariai, kretingiškiai dailininkai, Kretingos švietimo įstaigų jaunieji menininkai su savo mokytojais.

Po muzikos ir poezijos vakaro Kretingos rajono kultūros centre lauks animacinių filmų vakaras jaunimui ir suaugusiesiems „Paraleliniai pasauliai“.

Kulminacijai – šventiniai koncertai ir šokantis fontanas „770 blyksnių“

Pagrindinę Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės dieną – birželio 10-ąją (šeštadienį) – prie J. K. Chodkevičiaus paminklo įvyks pagerbimo ceremonija, kuriai specialiai sukurtas istorinis-menininis performansas „Kūlgrindoj įmintos pėdos“ iš ciklo „Dėlionė miestui/Kretingai 770“.

Šventinis šeštadienis Kretingoje bus skirtas įvairaus amžiaus ir pomėgių šventės dalyviams. Iki ir po performanso Rotušės aikštėje gaus dar penktadienį prasidėsianti tautodailės ir amatų mugė „Nežiopsosi-nestokosi“, kur nuotaiką kurs folkloro grupių, kapelų muzika.

Šurmuliuojant tradicinei mugei, visai šalia bus oficialiai atidarytas šiuo metu moderniausias mieste sporto aikštynas prie Pranciškonų gimnazijos, vyks krepšinio 3x3 turnyras. Veikti bus ką ir mažiesiems gimtadienio dalyviams – popiet Rotušės aikštėje startuos vaikų šventė „Vasara atrieda“, pramogų ir staigmenų vaikams taip pat netrūks ir aikštės skvere.

Taip pat šeštadienį visi norintys turės galimybę susipažinti su kuršiškuoju Kretingos lopšiu – Ėgliškių-Andulių piliakalniu. Į edukacinę ekskursiją kvies Kretingos rajono turizmo informacijos centras.

Tos dienos popietę Kretingos muziejuje fotomenininkai atidarys išskirtinę parodą „Ponas, ubagas ir kunigas“, kurios eksponavimų vietų mieste bus net keturios. Šeštadienį viešam lankymui bus atvertas ir buvęs Lietuvos banko pastatas: lankytojai galės apžiūrėti garsaus lietuvių dailininko Petro Kalpoko darbus.

Kretingos rajono M. Valančiaus viešoji biblioteka birželio 10-osios vakarop pakvies į jau tradicija tampantį „Baltąjį vakarą“ – baltos spalvos, gerų emocijų ir kokybiškos muzikos oazę.

O Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės kulminacija įvyks Kretingos vasaros  estradoje. Čia žiūrovus švęsti kartu kvies Kauno „Bigbandas“ su Karina Krysko ir Jeronimu Miliumi ir Saulius Prūsaitis su grupe. Vakarą vainikuos šokantis fontanas „770 blyksnių“.

Miesto šventė – įžanga į jubiliejinius metus

Birželio 11-ąją (sekmadienį) visų lauks iškilmingos šv. Mišios, po kurių bažnyčioje skambės „Čiurlionio kvarteto“ ir solisto Sigito Petrulio atliekama muzika. Čia pat bus surengta Garbės piliečio vardo suteikimo ceremonija, įteiktos Kultūros ir meno premijos.

Po iškilmių šventės svečiai ir kretingiškiai galės leistis į naują Kretingos rajono turizmo informacijos centro ekskursiją „Grafų Tiškevičių legendos“. Taip pat Kretingos rajono kultūros centre bus pristatyta 5-ojo plenero „Kretingos paletė“ metu nutapytų paveikslų paroda, o Pastauninko parke vyks kretingiškių iškyla.

Pasibaigus šventiniam savaitgaliui Kretinga trumpam atsikvėps ir netrukus pakvies į tolimesnius jubiliejinių metų renginius.

Visa Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės programa

 

Šventės renginius finansuoja:

Kretingos rajono savivaldybė

Lietuvos kultūros taryba

Šventės renginių rėmėjai:

AB „Eurovia Lietuva“

UAB „Žibosa“

UAB „Plungės lagūna“

UAB „Medis“

UAB „Linas Agro grūdų centras KŪB“

UAB „Naujasis autoratas“

UAB „Kretingos vandenys“

UAB „Gausoja“

UAB „Godana“

UAB „Modernsta“

Poilsio ir sveikatingumo kompleksas „Atostogų parkas“

„Centro pica ir kebabai“

FB „Britanija“

UAB „Riflis“

UAB „LogLita“

UAB „Balticmax Auto“

UAB „Reimora“

UAB „Salantų granitas“

Informaciniai rėmėjai:

UAB „Pajūrio naujienos“

UAB „Švyturio laikraštis“

„Mūsų Kretinga“

Susiję skelbimai