Vyks respublikinė konferencija „Žemaičių kalbos metams paminėti“

2022-09-23
Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos salėje

Kiekvienam gyvenančiam Žemaitijos regione yra žinoma, kad nuo senų senovės žemaičių tauta pasižymėjo užsispyrimu, karingumu bei vienybe, o žemaičių kalba visada skambėjo gyvai, vaizdingai ir maloniai, todėl ir šiomis dienomis būtina ją puoselėti, išsaugoti ir perduoti ateities kartoms.

Kalba yra pati svarbiausia tautinio identiteto išraiška. Džiugu, kad šiandien žemaičių kalba yra gyva, skamba ne tik pačių seniausiųjų, bet ir jaunų žmonių lūpose. Žemaičių kalba yra oficialiai įregistruota pasaulio kalbų registre kaip savarankiška, gyva kalba šalia kitų baltų kalbų – lietuvių, latvių ir latgalių. Paskutiniu metu imamasi rimtų žingsnių, veiksmų, kad ta kalba būtų išsaugota, įteisinta Lietuvoje ir įgautų naują postūmį, jai būtų suteikta kaip ir kiekvienai kalbai priderama vieta – taip kaip mūsų kaimyninėje Latvijoje šalia valstybinės latvių kalbos gyvuoja latgalių kalba ar Lenkijoje šalia lenkų kalbos – kašubų kalba. Minint Žemaitijos metus regione savivaldybių vadovai entuziastingai pritarė, kad žemaičių kalbos grąžinimas į viešąjį gyvenimą, ypač į švietimo sistemą, yra ypatingai svarbus ir sveikintinas.

Kretingos rajono savivaldybės tarybos sprendimu 2022 m. buvo paskelbti Žemaičių kalbos metais bei sudaryta minėjimo programa. Šių renginių tikslas – vartoti žemaičių kalbą savivaldybėje, mokyklose, darželiuose, viešojoje erdvėje. Skatinti šeimas žemaičių kalbą vartoti namuose, ja kalbėti su vaikais, šiuolaikinėmis patraukliomis priemonėmis skatinti vaikus mokytis ir kalbėti žemaičių kalba, namus puošti Žemaitijos vėliava.

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija kartu su Kretingos rajono savivaldybe šiems metams paminėti 2022 m. rugsėjo 23 d. organizuoja respublikinę konferenciją „Žemaičių kalbos metams paminėti“, kuri vyks gimnazijos salėje.

Džiaugiamės, kad galime stiprinti savo žemaitišką identitetą bendruomenėse, dalintis savo krašto istorija, pasakoti apie Žemaičių kultūrą ir charakterį, nes žemaičių tapatybės, identiteto ženklai Lietuvoje turi garbingą istoriją ir didžiulę prasmę.

Kviečiame dalyvauti!

Programa

 

Susiję skelbimai